Kalendář akcí ZŠ

P Ú S Č P S N
30 1 2 3 4 5 6
7 8
Divadlo Chrudim, Kouzla a čáry tajemné Prahy, 3. - 5. ročník
9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
Drobečková navigace

Úvod > > Aktuality ZŠ > Informace pro rodiče žáka v kontaktu s covid pozitivní osobou – prodloužení karantény

Informace pro rodiče žáka v kontaktu s covid pozitivní osobou – prodloužení karantény



Datum konání:
2.12.2021

Informace pro rodiče žáka v kontaktu s covid pozitivní osobou – prodloužení karantény
Základní škola a mateřská škola Stolany, základní škola

 

V předchozích dnech jste byl informován, že Váš syn/dcera byl/a ve styku s osobou covid pozitivní, proto mu byla nařízena karanténa po dobu minimálně 7 dnů, maximálně 14ti dnů ode dne posledního kontaktu (22.11.2021) s pozitivně testovanou osobou, tj. minimálně do 29.11.2021 včetně, maximálně do 6.12.2021 včetně.

Ve třídě se pohybovala další osoba, která je covid pozitivní, a se kterou bylo Vaše dítě v kontaktu naposled 29.11.2021. Z tohoto důvodu se karanténa Vašemu dítěti prodlužuje minimálně na dobu 7 dnů, maximálně na dobu 14ti dnů ode dne posledního kontaktu (29.11.2021) s touto pozitivně testovanou osobou, tj. minimálně do 6.12.2021 včetně, maximálně do 13.12.2021 včetně.

 

Tímto informuje Krajská hygienická stanice Pardubického kraje se sídlem v Pardubicích, prostřednictvím ředitelky školy, o karanténě.

 

Váš syn/dcera podstoupí první RT – PCR test na přítomnost viru SARS-CoV-2 v termínu, o kterém jste byl podrobně informován předchozím přípisem. Vzhledem k tomu, že mezi posledními kontakty s první a další pozitivní osobou uplynul delší časový interval a první absolvovaný  RT - PCR test by pravděpodobně neodhalil nákazu získanou od dalšího pozitivního, je třeba, aby dítě z důvodu prodloužení karantény podstoupilo další (druhý) RT- PCR test. V souvislosti s karanténou ve škole bude tedy žák testován dvakrát.

Elektronickou žádanku na druhý RT-PCR test si rodiče opět mohou vystavit sami po obdržení automatické SMS zprávy vyplněním tzv. sebereportovacího formuláře v systému chytré karantény. Tento formulář je nutné vyplnit do 6 hodin po obdržení SMS zprávy! V případě, že zákonný zástupce dítěte formulář nevyplní, je kontakt přesměrován na externí call-centrum k navolání trasovacím pracovníkem. S ohledem na rostoucí počet případů však hrozí, že se trasovací pracovník nespojí s rodičem včas a žádanka na RT-PCR nebude na odběrovém místě připravena (odběr bude odmítnut). Po založení žádanky do elektronického systému provede zákonný zástupce dítěte rezervaci na kterémkoli odběrovém místě v regionu. Rezervace se provádí výhradně elektronicky, vybírat lze ze seznamu odběrových míst, např. viz https://testovani.uzis.cz. Zákonní zástupci dětí se následně dostaví s dětmi na odběrové místo, které provádí vyšetření na Covid-19. Kartičku zdravotní pojišťovny dítěte je nutné mít s sebou! Na místě dojde k ověření rodného čísla a automatickému vygenerování žádanky z elektronického systému laboratoří. K cestě na odběrové místo není možné využít hromadnou dopravu! Po vykonání odběru je potřeba se s dítětem co nejdříve odebrat zpět do domácí karantény.

Po obdržení negativních výsledků obou testů z laboratoře a ukončení karanténního opatření, které je v délce trvání 7 dnů od posledního kontaktu s poslední pozitivní osobou (29.11.2021), může žák opět nastoupit do školy/školského zařízení, pokud nemá žádné klinické příznaky.

O prodloužení nařízené karantény informujte praktického lékaře pro děti a dorost. Dětského lékaře kontaktujte též v případě výskytu klinických příznaků/potíží.

 

V době karantény je nutné:

1) zdržovat se pouze v místě bydliště a omezit styk s ostatními osobami,

2) sledovat svůj zdravotní stav, průběžně si měřit tělesnou teplotu (2x denně – ráno a večer), a při objevení se některého z klinických příznaků - zvýšená teplota (nad 37 °C) až horečka (nad 38 °C), kašel, dušnost, dýchací obtíže, bolest v krku, bolest hlavy, svalů, bolest kloubů, rýma, ztráta čichu nebo chuti, zvracení, průjem – oznámit tuto skutečnost neprodleně distanční formou (tj. telefonicky / e-mailem), svému praktickému lékaři a řídit se jeho pokyny;

3) po dobu karantény

  1. a) vykonávat činnosti, které jsou běžnou součástí života, tak, aby se riziko šíření infekčního onemocnění minimalizovalo – zejména přísně dodržovat pravidla osobní hygieny, provádět časté mytí rukou mýdlem a vodou, příp. používat dezinfekční prostředek na bázi min. 70 % alkoholu, nebo dezinfekční prostředek s plně virucidním účinkem (tj. účinný i na viry) dle návodu na etiketě výrobku, používat výhradně papírové kapesníky na jedno použití, vyhnout se v mezích možností úzkému osobnímu kontaktu s ostatními osobami,
  2. b) provádět průběžně ohniskovou ochrannou dezinfekci v domácnosti dezinfekčními prostředky s plně virucidním účinkem, a to dle návodu na etiketě výrobku.

 

Bezodkladnost výše uvedených opatření je důležitá z důvodu možného ohrožení zdraví širšího okruhu obyvatel infekčním onemocněním, neboť při nerespektování opatření by se osoba podezřelá z nákazy mohla stát zdrojem nákazy a mohla by sama infekční onemocnění dále šířit.

 

 

Alena Lehká

oddělení hygieny dětí a mladistvých

e-mail: alena.lehka@khspce.cz

Tel.: 469 326 634

 

Krajská hygienická stanice

Pardubického kraje

se sídlem v Pardubicích

Územní pracoviště Chrudim

Čáslavská 1146

537 32 Ch r u d i m